Presidenti kinez në Kremlin, nënshkruan 30 marrëveshje me Putin  

20:30 | 05/06/201920:300

Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi sot Kremlinin, ku me homologun Putin ka nënshkruar 30 marrëveshje tregtare. Dy liderët kanë shprehur gjithashtu këndvështrime të njëjta sa i takon çështjeve me interes ndërkombëtar, si ajo koreane dhe kriza në Venezuelë.

Shkatërrimi i traktateve për kontrollin e armëve është i papranueshëm. Kështu ka deklaruar presidenti rus Vladimir Putin, gjatë një takimi me presidentin kinez Xi Jinping në selinë e Kremlinit, që ka shërbyer për t’i dhënë një mesazh edhe Perëndimit. Gjatë vizitës, që kishte si qëllim çimentimin e lidhjeve ekonomike mes dy vendeve në një kohë kur lufta tregtare Kinë-SHBA po bëhet gjithnjë e më e nxehtë, Putin falenderoi homologun Xi për kontributin që shkëmbimet tregtare mes dypalëshe të arrijnë në 100 miliardë dollarë në vit. Putin shtoi se marrëdhëniet ruso-kineze kanë arritur në një nivel të papreçedent dhe në fakt, dy presidentët nënshkruan një paketë me 30 marrëveshje tregtare.

Dy liderët firmosën edhe dy akorde të tjera, njëra për partneritetin Moskë-Pekin dhe një për stabilitetin strategjik global. Në këtë aspekt, Putin theksoi se, për shumë çështje me interes rajonal dhe ndërkombëtar është dakord me Kinën.

Putin dhe Xi u shprehën njëzëri se nuk ka alternativë tjetër veç një zgjidhjeje paqësore të çështjes bërthamore koreane, ndërsa rikonfirmuan përpjekjet e përbashkëta për të zgjidhur krizën në Siri dhe në Venezuelë. Presidenti Xi, nga ana e tij e quajti presidentin rus “mikun e tij të gjirit” dhe riafirmoi deklaratat e tij se bashkëpunimi dypalësh bazohet në besimin reciprok. “Bota po ndryshon në një nivel të papreçedent dhe bashkëpunimi mes Rusisë dhe Kinës do të mbetet i fortë përgjatë viteve në vazhdim”, tha Xi./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono