Presidenti iranian refuzon dorëheqjen e ministrit të Jashtëm

12:30 | 27/02/201912:300

Presidenti Iranian Rohani refuzoi dorëheqjen e një dite më parë të ministrit të Jashtëm Zarif, duke thënë se një gjë e tillë ishte kundër interesave të shtetit. Ai e konsideroi ministrin e Jashtëm si një pioner në rezistencën ndaj presioneve amerikane kundër vendit.

Gëzimi i treguar nga armiqtë e përbetuar të Iranit, përfshirë regjimin Zionist të Izraelit pas dorëheqjes së Zarif, tregon suksesin e ministrit të jashtëm Iranian dhe përfaqëson arsyen më të mirë se pse ai duhet të qëndrojë në postin e tij. Deklarata u bë nga presidenti Iranian Hassan Rohani në një letër me të cilën refuzoi dorëheqjen e dorëzuar nga ministri i Jashtëm Iranian Mohammad Javad Zarif.

Agjencia iraniane e lajmeve Irna, raporton se Rohani vlerësoi meritat e Zarif si pioner në rezistencën kundër presioneve amerikane kundër vendit. Zarif i cili drejton ministrinë e jashtme iraniane që nga viti 2013, të hënën deklaroi në profiling e tij në Instagram se do të largohej nga posti i tij. Por presidenti Iranian në përgjigjen e tij u shpreh se nuk jepte lejen e tij duke e konsideruar vendimin e marrë nga ministri si kundë interesave të shtetit: “Ju keni besimin tim, vazhdoni rrugën tuaja me kurajo, forcë dhe arsye,” përfundon Presidenti. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono