Presidenti i KE-së në krah të Athinës

11:20 | 19/04/2018

“Është qesharake dhe absurde të pretendosh se dy ushtarët grekë, të cilët ndodhen aktualisht të burgosur në Turqi, përbëjnë rrezik për këtë vend”.

Kështu u shpreh Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude-Juncker. Ai ripërsëriti kërkesën për lirim të menjëhershëm të dy ushtarëve grekë, duke theksuar se “ata nuk kanë kryer asnjë krim dhe thjesht kishin humbur në territor turk”.

Fjalimi i Juncker në lidhje me dy ushtarët grekë u përshëndet edhe nga presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani. Edhe ky i fundit shprehu mbështetjen e tij për Athinën dhe kërkoi lirimin e dy ushtarëve grekë.

Megjithatë Turqia refuzon një gjë të tillë dhe thotë se një vendim për këtë çështje do të merret vetëm pas një procesi gjyqësor që po zhvillohet në Stamboll./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono