Presidenti çek Zeman: Kosova e Krimea të mos trajtohen me dy standarde

12:02 | 17/11/201712:020

Standartet e dyfishta të Bashkimit Europian ndaj ribashkimit të Krimesë me Rusinë janë një praktikë e keqe, u shpreh presidenti i Çekisë Milos Zeman në prag të vizitës së tij në Rusi. Sipas asgjencisë ruse të lajmeve TASS, Zeman ka marrë si shembull për këto standarte të dyfishta Kosovën dhe Krimenë. AI u shpreh se nga njëra anë ndodhet Kosova ku garant ishin kombet e bashkuara, ndërs anga ana tjetër është Krimea ku u mbajt një referendum. Zeman në intervistën e tij për mediat ruse para takimit me homologun Vladimir Putin theksoi se edhe pse Kombet e bashkuara garantonin autonominë e kosovës si pjesë e Jugosllavisë, komuniteti ndërkombëtar lejoi që Serbia të bombardohej. Presidenti i cekisë tha gjithashtu se fakti që është i vetmi politikan europian që bën deklarata të tillë nuk do të thotë se nuk ka të tjerë që e mendojnë si ai. Por këta të fundit nuk kanë kurajë të flasin hapur./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono