Presidenti brazilian ofendon bashkëshorten e Macron

16:40 | 26/08/201916:400

Një postim në Twitter, ku krahasoheshin bashkëshortja e presidentit të Brazilit dhe ajo e presidentit francez Macron ka qenë shkak për një krizë diplomatike mes dy vendeve. Ka qenë vetë Bolsonaro i cili i kërkoi autorit të postimit të mos e poshtërojë zonjën e parë të Francës, duke shoqëruar komentin me disa të qeshura.

Kur situata tensionohet mund të ndodhë gjithçka. Është rasti i krizës diplomatike mes Brazilit dhe Francës me protagonist presidentin brazilian Bolsonaro dhe presidentin francez Emmanuel Macron.

Në qendër të debatit është situata e zjarreve në Amazonë. Me përshkallëzimin e situatës, situata ka degjeneruar nga deklaratat institucionale në komente ofenduese dhe sulme personale.

Çdo gjë nisi me ministrin brazilian të Edukimit, Abraham Ueintraub, i cili e cilësoi Macron si një “budalla përfitues”. Por më keq është komenti që Bolsonaro ka bërë në një postim ku krahasohej bashkëshortja e tij Michelle me zonjën e parë të Francës Brigitte Macron. Një krahasim i pavend duke marrë në konsideratë dhe moshën e tyre: 37 dhe 66 vjeç.

“Tani e kuptoni sepse Macron persekuton Bolsonaron?”, shkruan autori i postimit i cili nënkupton zilinë e liderit europian ndaj atij të Brazilit. Në këtë postim ka reaguar vetë Bolsonaro i cili përgjigjet: “Mos e poshtëro” dhe më pas e shoqëron fjalinë me disa të qeshura.

Ndërkohë ka reaguar dhe presidenti francez Macron i cili e ka konsideruar si diçka të trishtueshme për Brazilin të gjithë ngjarjen, duke thënë se femrat braziliane duhet të jenë të trishtuara dhe se ishte i sigurtë se atyre u vinte turp.

“Këto sulme janë të parespektueshme”, përfundoi Macron i cili dukej shumë i nervozuar gjatë fjalës së tij./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono