Presidentët Vuçiç dhe Putin takim në Rusi: Partneritet strategjik mes dy vendeve

17:09 | 04/12/201917:090

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç u takua të mërkurën në Sochi të Rusisë me homologun e tij rus Vladimir Putin. Pas takimit, dy presidentët theksuan rëndësinë e përmirësimit të bashkëpunimit Serbi-Rusi në sferat ekonomike, politike dhe mbrojtëse.

Ndërkohë Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të mërkurën se nuk është optimist për arritjen e një kompromisi midis Beogradit e Prishtinës, që do të sillte, siç tha ai, zgjidhje përfundimtare për Kosovën. Vuçiç i bëri këto komente në Sochi të Rusisë, pas takimit me presidentin rus, Vladimir Putin. Dy presidentët iu drejtuan mediave, duke theksuar rëndësinë e përmirësimit të bashkëpunimit Serbi-Rusi në sferat ekonomike, politike dhe mbrojtëse. Putin tha se marrëdhëniet midis dy vendeve po zhvillohen shumë pozitivisht dhe shtoi se partneritetin e tyre strategjik e konfirmon puna e përditshme.

Ndërsa Vuçiç tha se Serbia ka përfunduar pothuajse ndërtimin e pjesës së saj të tubacionit, që do të bartë gazin natyror rus nën Detin e Zi, duke anashkaluar Ukrainën. Projekti i tubacionit “Rrjedha Turke” paraqet një investim të madh dhe një mundësi të madhe për zhvillimin e Serbisë, tha Vuçiç. Faza e parë e tubacionit, për të furnizuar Turqinë pritet të jetë funksionale deri në fund të vitit, me një kapacitet prej 15,75 miliardësh metra kub. Takimi në Sochi vjen pasi shërbimet e inteligjencës në Beograd njoftuan muajin e kaluar se kanë zubuluar një operacion spiunazhi midis agjentëve rusë, zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të ushtrisë serbe. Por, Vuçiç u zotua se ky zbulim nuk do t’i rrezikojë marrëdhëniet “vëllazërore dhe miqësore” të Serbisë me Rusinë. Takimi në Sochi është i treti midis presidentëve të Rusisë dhe Serbisë këtë vit dhe i shtatëmbëdhjeti në përgjithësi, tha Presidenca e Serbisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono