Presidenca publikon sot qëndrimin për draft-opinionin e Komisionit të Venecias

08:11 | 04/10/201908:110

Presidenca pritet të publikojë sot qëndrimin e saj zyrtar lidhur me draft-opinionin e Komisionit të Venecias, për ligjshmërinë e anulimit nga presidenti Meta të 30 qershorit, si datë e zgjedhjeve vendore.

Këtë fakt e konfirmoi edhe vetë kreu i shtetit, mbrëmë gjatë një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan. Zoti Meta zbuloi edhe detaje nga ky qëndrim zyrtar që pritet të publikohet gjatë ditës së  sotme. Sipas tij, Komisioni i Venecias ka tejkaluar kompetencat e tij, gjë që pritet të jetë e shkruar dhe në reagimin zyrtar të Presidencës në lidhje me draft opinionin e Venecias. Presidenti vijoi të argumentojë se ai nuk ka shkelur Kushtetutën, ndërsa kërkoi nga Venecia t’i tregojë ndër të tjera se cilin nen të saj ka shkelur. Po ashtu Presidenti pyet komisionin e Venecias të shprehet: Kush është sipas Kushtetutes institucioni që cakton datën e zgjedhjeve në Shqipëri.

Në draft-opinionin e këtij komisioni, të përpiluar pas dërgimit të një misioni fakt-mbledhës në Tiranë, argumentohet se Presidenti i Republikës ka tejkaluar kompetencat e tij kushtetuese, duke anuluar dhe më pas duke shtyrë datën e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Por “Venecia” nuk shprehet me qëndrim, nëse këto shkelje mund të çojnë në shkarkimin e kreut të Shtetit. Këtë vendimmarrje Komisioni i Venecias ia lë Kuvendit të Shqipërisë dhe Gjykatës Kushtetuese. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono