Premtimi i Johnson: Pas Brexit qytetarët europianë do të trajtohen njësoj si emigrantët

14:41 | 03/12/201914:410

Një sistem elektronik që kontrollon hyrjet, I ngjashëm me atë që është në fuqi për vizat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, edhe për të hyrë në Britaninë e Madhe. Kjo është procedura të cilës do i nënshtrohen të gjithë qytetarët e huaj përfshirë dhe ata të vendeve të Bashkimit Europian, pas Brexit dhe periudhës së tranzicionit.

Kjo është një nga masat e parashikuara nga program për emigracionin i partisë konservatore britanike të Boris Xhonson. Një program i cili u prezantua nga ministri i Brendshëm britanik Priti Patel.

Objektivi i qeverisë aktuale britanike, ashtu si dhe është përsëritur nga Xhonson në fushatë elektorale në kuadër të zgjedhjeve të 12 dhjetorit, është ndalimi i fluksit të emigrantëve, sipas modelit të filtrimit që aplikohet në Australi.

Një model që për qytetarët e Bashkimit Europian do të nënkuptojë, në rast fitoreje të konservatorëve, se do të trajtohen njësoj si emigrantët. Madje konservatorët këmbëngulin që duke filluar nga 1 janari 2021, dhe nëse qytetarët europianë do të vizitojnë Britaninë e Madhe si turistë, do të duhet të plotësojnë fillimisht disa formularë – të ngjashëm me ata amerikanë – dhe të presin vizën tre ditë para se të vendosin të shkojnë në cdo aeroport apo port të vendit.

Ministri i Brendshëm britanik deklaroi se për shkak të ligjeve të Bashkimit Europian, në Britaninë e madhe hyjnë armë dhe drogë nga Europa, duke rritur rrezikun e dhunës dhe varësisë nga droga. Pas Brexit, theksoi ai, kufijtë britanikë do të jenë më të sigurtë./abcnews.al

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono