Preket nga fruthi nxënësja dhe roja

17:13 | 30/03/201917:130

Regjistrohen dy raste me fruth në qytetin e Korçës. Një nxënëse e shkollës së mesme të përgjithshme dhe roja i shkollës rezultojnë të prekur nga fruthi. Drejtoria e Shëndetit Publik po bën vaksinimin e gjithë stafit dhe nxënësve të shkollës dhe u bën apel personave të lindur në viti ‘80-‘90 që të vaksinohen sërish.

Prekja nga fruthi e një nxënëseje të shkollës së mesme të përgjithshme “Themistokli Germenji” ka alarmuar Drejtorinë e Shëndetit Publik, e cila ka nisur vaksinimin e fëmijëve të tjerë të klasës si dhe stafit mësimdhënës.

Përveç nxënëses, e cila po trajtohet në repartin infektiv dhe gjendja e saj është e qëndrueshme, nga fruthi rezulton të jetë prekur edhe roja i shkollës.

Nxënësja është nga fshati Bulgarec, ku para një muaji është prekur nga fruthi një foshnje dhe familjarët e saj. Specialistja thotë se bëhet fjalë për raste të izoluara dhe nuk rrezikohet përhapja e sëmundjes në formë epidemie.

Edhe pse 98 për qind e popullsisë së Bashkisë së Korçës kanë bërë vaksinën e fruthit, Shëndeti Publik apelon personat që kanë lindur midis viteve ‘80-’90 të vaksinohen sërish./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono