Pranvera frankofone sjell filma, teatër dhe ekspozita

17:54 | 02/03/2018

Kinemaja është pjesa më e rëndësishme e edicionit të sivjetshme të pranverës frankofone. Filmi “ 3 burra dhe një fëmijë” i regjisores franceze Coline Serrau ngre siparin e aktiviteteve kulturore. Ndërkohë që do të mbahen përgjate muajit Mars, një sërë aktivitetesh thuajse në të gjithë rethet e Shqipërisë, ku përfshihen ekspozita, teatër, diskutime mbi letërsinë franceze dhe kërkimet arkeologjike. Në mes të Marsit do të projektohet edhe filmi “Polina”, i cili pasqyron jetën e koreografit me origjinë shqiptare, Angjelin Prejlocaj.
Ai do të jetë i pranishëm sëbashku me bashkëshorten, Valeri Muller që është edhe regjisore e filmit. Përmbyllja do të bëhet me gastronomi./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono