Post tërmeti, banorët tregojnë si jetojnë në konteinerë

10:42 | 10/12/201910:420

Në Manëz janë strehuar në çadra familjet e prekura nga tërmeti. Ndërkohë disa familje janë të strehuara në kontenier. Banorët tregojnë se situata është e vështirë. Ata janë zhvendosur nga çadra në kontenier në oborron e shkollës 9-vjeçare në Manëz.

Një nga banorët tregon për gazetarin Maksi Rama se banesa e tij është shpallur e pabanueshme.

“Prej ditësh jemi zhvendosur në këto ambiente, nuk po kërkojmë kushte luksoze por të paktën të na plotësohen ato më emergjente, bashkëshortja është detyruar të flejë në tokë”, shprehet një nga banorët.

Rreth 50 familja të cilat janë strehuar në kontenier nuk kanë marrë ende një përgjigje nëse do bëhet një levizje për të strehuar ne apartamente apo hotele.

Në një kontenier janë strehuar katër familje, ata tregojnë se jetesa bëhet e vështirë sa i përket edhe higjenës.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono