Portretet e reja të Kongresit Amerikan

20:37 | 07/11/2018

Pas rezultateve të zgjedhjeve të mes mandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë të shumtë emrat e rinj që kanë fituar postin e deputetëve. Ndërsa këtë herë është shënuar një rekord i femrave të zgjedhura në dhomën e deputetëve.

Nga gruaja më e re e zgjedhur ndonjëherë në kongresin amerikan, e deri tek muslimanet e para që bëhen deputete amerikane, nga ish këngëtari i Rep-it e deri tek përfaqësuesit e komunitetit LGBT. Janë vetëm disa nga portretet e reja të fituesve të zgjedhjeve të mes mandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndërsa në dhomën e deputeteve është record deputetesh femra: janë të paktën 99 femrat që kanë fituar postin e deputetes, numër që kalon rekordin e mëparshëm të 84 deputeteve.

Aleksandria Okasio – Kortez demokrate – vetëm 29 vjec ajo është përfaqësuesja më e re në historinë e parlamantit amerikan. Dhe nuk bëhet fjalë për një zgjedhje përfaqësie, e reja nga Nju Jork njihet për qëndrimin e saj socialdemokrat dhe këmbënguljen për ndryshim.

Rashida Tlaib e Ilhan Omar, të dyja demokrate, janë gratë e para muslimane që hyjnë në dhomën e ulët të parlamentit amerikan. Të afërmit e Tlaib, vajzë emigrantësh nga Palestina, kanë festuar në Cisjordani fitoren me krenari dhe duke shpresuar se ajo do të jetë në gjendje të sfidojë administratën Tramp. Kjo e fundit konsiderohet shumë e ashpër ndaj muslimanëve dhe cështjes palestineze. Omar është dhe e para amerikano – somaleze që bëhet deputete. Ajo ka mbërritur në shtetet e bashkuara të Amerikës 20 vjet më parë duke u arratisur nga lufta civile që kishte përfshirë vendin e saj.

Demokratja Ana Eskamani është e para irano – amerikane që bëhet deputete. Zgjedhja e saj në Florida vjen në një moment tensionesh të forta mes Uashingtonit dhe Teheranit. Republikania, Marsha Blackburn, 66 vjec, është e para senatore grua e shtetit të Tenesi. Veronika Eskobar e Silvia Garsia, të dyja demokrate, janë të parat ispanike që përfaqësojnë shtetin e Teksasit në dhomën e deputetëve Kirsti Noem, republikane, është gruaja e parë që merr postin e guvernatores në Dakotën e Veriut.
Antonio Delgado nga këngëtar Rep-I, u bë avokat, dhe më pas iu dedikua karrierës politike. I diplomuar për juridik në Harvard, ai pati një karrierë të shkurtër në muzikën Hip hop në Los Anxheles, ku pjesa më e madhe e këngëve të tij fliste për pabarazinë sociale. Ndërsa tashmë ai do të ulet në dhomën e deputetëve./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono