Politika shqiptare reagon për vdekjen e Xhon Mekein

12:51 | 26/08/2018

Për ndarjen nga jeta të senatorit amerikan Xhon Mekein ka reaguar dhe Tirana zyrtare. Nëpërmjet postimeve ne rrjetet sociale, kreu i shtetit, ai i qeverisë, kryediplomati dhe kreu i opozitës shqiptare përcollën ngushëllime për humbjen e mikut të Shqipërisë. Në mesazhin e tij Presidenti Ilir Meta thekson se Mekein i shërbeu lirisë dhe të drejtave të njeriut në botë e veçanërisht në Ballkan, duke qenë një nga mbështetësit e vendosur të çështjes së Kosovës dhe kauzës për lirinë dhe pavarësinë e saj. Ai u bë një ndër mbështetësit kryesorë të anëtarësimit të Shqipërisë dhe të rajonit tonë në NATO.

Ndërsa kryeministri Edi Rama thekson në mesazhin e tij se Senatori John McCain e jetoi jetën si një betejë të pandërprerë për vlerat e mishëruara në qënien e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Edhe Rama thekson se ai ishte dhe një mik i mirë i Shqipërisë me të cilin ka bashkëpunuar e ndarë mendime të njëjta. Të njëjtin vlerësim ka dhënë dhe ministri për Europën dhe punët e Jashtme Ditmir Bushati, i cili thekson se vdekja e senatorit Xhon Mekein ka sjellë humbjen e një heroi amerikan frymëzues që luftoi për liri dhe ishte shembull i vendosjes së interesit publik në radhë të parë dhe mbrojtës i tij.

Për ndarjen nga jeta të John McCain ka reaguar dhe kryedemokrati Lulzim Basha, i cili e cilësoi senatorin e ndjerë si një luftëtar të pamposhtur për kauzën e lirisë dhe një zë i fuqishëm në krah të betejave të shqiptarëve për liri, demokraci dhe integrim euro-atlantik. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono