Policia pas aksionit kundër informalitetit: 384 biznese u proceduan penalisht

15:08 | 11/09/201915:080

Pas përfundimit të sezonit veror Drejtoria e Krimeve Ekonomike dhe  Financiare në Policinë e Shtetit publikon bilancet për aksionet kundër-informalitet. Në total u kontrolluan rreth 1760 subjekte dhe u arrestuan 39 administratorë e pronarë objektesh që u gjetën me shkelje.

Rreth 1760  subjekte u kontrolluan në kuadër të aksionit anti-informalitet. Drejtori për Krimet Ekonomike e Financiare në Policinë e Shtetit, Lutfi Minxhozi, ka bërë të ditur bilancin e aksionit të gjerë kundër informalitetit që u shtri gjatë verës në disa prej sektorëve kyçë.

Hetimit nuk i kanë shpëtuar punonjës të administratës vendore dhe qëndrore.

“Gjithashtu janë proceduar penalisht 64 zyrtarë të administratës për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”, nga të cilët, 42 nëpunës të bashkive, 9 nëpunës të sistemit fiskal, 8 nëpunës të Drejtorive Rajonale të ndryshme, 5 nëpunës të IMT-së. Ndër zyrtarë të administratës janë arrestuar 5 vetë dhe 1 është shpallur në kërkim”.

Aksioni anti-informalitet sipas Minxhozit, pati një impakt edhe te pushuesit që zgjodhën bregdetin Shqiptar. Sipas tij u liruan afërsisht 40 mijë m2 hapësirë publike që ishin zaptuar në mënyrë të jashtëligjshme.

“Në kuadër të goditjes së aktivitetit të paligjshëm të subjekteve që ushtronin aktivitet biznesi të shërbimit pa leje dhe lirimin hapësirave publike të zëna në kundërshtim me ligjin në zona bregdetare, në shkallë vendi:Janë liruar 55 hapësira publike me sipërfaqe totale rreth 40 mijë m²; -62 subjekte janë proceduar penalisht; -mbi 6,700 shezllone dhe 3,200 çadra janë sekuestruar”.

Në fund Minxhozi theksoi se, fokusi i departatmentet që ai drejton do të jenë mbi subjektet e mëdha konkretisht tek hidrokarburet, në fushën e ndërtimit dhe tregtia e mallrave të akcizës./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono