Policia në universitete/ Lleshaj: Na kërkuan ndihmë drejtuesit

17:13 | 11/01/2019

 

Në inagurimin e ambjenteve të Komisariatit Nr.6 në Tiranë, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj  tha se  prezencën e policisë e kërkuan vetë fakultetet për shkak të kaosit të shkaktuar, nga një grup i vogël studentësh. Nga ana tjetër  Lleshaj  i bëri thirrje drejtuesve të universiteteve të ruajnë universitete të lira nga çdo formë bllokimi.

“Ka pasur një kërkesë nga drejtuesit e universiteteve për ndihmë në mënyrë që të liroheshin ato mjedise që ishin të zëna me barrikada të improvizuara nga një grup i vogël personash. Kryesisht inspektimet janë bërë nga policia private e universiteteve. Policia ka mbështetur nga larg këtë veprimtari. Dua të them që garancia që u jepet universiteteve dhe paprekshmëria e mjediseve universitare do të thotë paprekshmëri nga çdo formë e dhunës apo e pasigurisë. Është detyrë e drejtuesëve të universiteteve që universitet të mbeten zona të lira në çdo pikëpamje”./abcnews.al/


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono