Policia kalon në gatishmëri për festat e fundvitit

15:04 | 22/12/201815:040

Shefi i Rendit Publik në policinë e shtetit Albert Dervishaj detajoi planin e masave që do të merren për festat e fundvitit. Policia do të kalojë në shërbim të përforcuar në të gjithë vendin, ku vëmendja kryesore do të jetë sigurimi i rendit në sheshet kryesore dhe pikat e kalimit kufitar.

Festat e fundvitit po afrojnë, ndërsa policia thekson se ka kaluar në shërbim të përforcuar. Gjatë një deklarate për mediat Albert Dervishaj Shefi i Rendit në policinë e Shtetit pohoi se fokusi është sigurimi i rendit në sheshet kryesore dhe ato të qendrave tregtare.

Albert Dervishaj, shefi i rendit publik në Policinë e Shtetit: “Pikësynimi i këtyre masave është edhe analizimi i informacioneve që kanë të bëjnë me ngjarjet kriminale, me personat me precedentë kriminal. Me problematika të tjera të cilat janë të evidentuara gjatë kohës, me qëllim kapjen dhe identifikimin e personave autorë të veprave penale, të personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë penale.”

Të gjithë drejtuesit e automjeteve duhet të jenë të kujdesshëm, pasi kontrollet do të ushtrohen jo vetëm në akset kombëtare, por edhe në ato në bredësi të qyteteve.

“Sigurimi i akseve rrugore nga lëvizja e automjeteve, të cilat janë shtuar në këtë prag fundviti. Do të mbështeten shërbimet e kontrollit të territorit edhe me grupet e reparteve të ndërhyrjes së shpejtë të Tiranës, të Shkodrës, të Fierit të cilat janë vënë në dispozicion të të gjitha strukturave vendore të policisë.”

Shefi i rendit nuk la pa përmendur edhe ndalimin e fishekzjarreve apo lëndëve piroteknike në pikat e pautorizuara.

“Parandalimi i përdorimit të fishekzjarreve në kushtet të pa lejuara nga ligji dhe nga aktet normative. Në zbatim të urdhërit të përbashkët të 3 ministrave: Ministrit të Brendshëm, Mbrojtjes, Financave dhe Ekonomisë, efektivat e policisë së shtetit në bashkëpunim me instuticione të tjera në kuadrin e task forcës së krijuar për këtë qëllimdo të ushtrojnë kontrolle në të gjitha objektet e licensuara që pordhojnë, tregotojnë apo mënyrën e përdorimit gjatë mbrëmjes së Vitit të Ri.”

Një vëmendje të veçantë do ti kushtohet rrezikut nga terrorizmi si edhe forcimit policor të pikave të kalimit kufitar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono