Polemika për 5 pikturat të cilat pretendohet të jenë vepër e Hitlerit

12:22 | 11/02/201912:220

Polemika për 5 pikturat të cilat pretendohet të jenë vepër e HitleritPolemika për pesë pikturat të cilat pretendohet të jenë vepër e Adolf Hitler, e që janë nxjerrë në ankand në Nuremberg. Çmimet e tyre variojnë nga 19 deri në 45mijë euro. Deri tani nuk është gjetur asnjë blerës,  por shtëpia e ankandit nuk ka komentuar arsyen e dështimit duke bërë të ditur se pikturat do të nxirren sërish në shitje. Kryebashkiaku I qytetit dhe më parë kishte dënuar shitjen e tyre duke e konsideruar ankandin si një process të shëmtuar dhe me shije të keqe.

Shitja përfshiu edhe objekte që thuhet të kenë qenë në pronësi të diktatorit, ndër të cilat edhe një vazo dhe një karrige kashte, me zvastikën në krahun e saj.

Tregimi në publik i simboleve naziste është kundër ligjit në Gjermani, me përjashtimin e rasteve kur kjo bëhet ne disa kontekste si për arsye mësimore apo historike. Shtëpia e ankandit arriti të mos e shkelë ligjin duke i integruar simbolet në katalogun e saj. /abcnews.asl

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono