Polemika pas duelit Tirana-Teuta në Superligë

12:15 | 28/08/201912:150

Nuk shkoi e qetë ndeshja mes Tiranës dhe Teutës në Superligë. Trajneri vendas, Ardian Mema, pretendoi se ekipit të tij nuk iu dha një gol i rregullt.

Polemikat nuk vonuan të nisnin edhe këtë sezon. Është vetëm java e dytë, por barazimi në “Selman Stërmasi” solli pretendimin e Tiranës se iu mohua një gol ndaj Teutës.

Momenti ishte minuta e 22-të, kur Hoxhallari goditi shtyllën, dhe topi u dyshua se e kaloi vijën fatale. Pamjet e kamerës së Supersportit pas porte, sikur e vërtetojnë këtë gjë.

Kur më pas nuk shënohet asnjëherë, padyshim që ky çast mund të quhet fare mirë përcaktues, dhe nga pala e dëmtuar të ndihet keqardhje, edhe pse gabime të tilla ndodhin.

Këtë theksoi trajneri i Tiranës.

“Shpresoja të fitonim. Duke fituar edhe hapet oreksi, por që futbolli është i tillë, ka fitore, barazime edhe humbje. Jam i kënaqur me lojën e ekipit. Më vjen keq për ato dy shtylla. Njëra mendoj se ka qenë gol, e para sepse e pashë në televizor tani dhe m’u duk si gol”, tha Mema.

Në të vërtetë, kryeqytetasit pretenduar, besohet me të drejtë, edhe për një 11-metërsh, gjithnjë në pjesën e parë, kur Halili u shty në zonë.

Nuk bënë punë dy shtyllat, dhe presioni që vendasit ushtruan thuajse gjatë gjithë kohës, e duket se Mema kërkon kohë që të krijojë ekipin e duhur për të pretenduar maksimumin.

Po Teuta?

Durrsakët u duken disi inferiorë, edhe pse i kufizuan dëmet, duke marrë një barazim të çmuar në fushën e një rivali. Ata patën edhe momentet e tyre, sa për meritë, aq edhe për fat apo dhurata të tiranasve, por gjithashtu nuk mundën të shënonin.

Ç’mendim pati në përfundim trajneri Shkëmbi?

“Rezultat i mirë duke pasur parasysh kundërshtarin. Ne nuk kemi garë me Tiranën, kemi garë me të gjitha skuadrat e kampionatit. Do mundohemi të mbledhim sa më shumë pikë, të bëjmë lojë të bukur”, tha Shkëmbi.

Tirana me pretendime la kështu pikët e para, që mund t’i kushtojnë edhe pse është vetëm fillimi i kampionatit. Në radhë vjen ndeshja në Shkodër, që zgjon kujtimet e dy viteve më parë, kur bardheblutë u rrëzuan nga kategoria.

“Është një nga ditët e zeza të këtij klubi. Nuk është faji i Shkodrës. Ne do shkojmë në Shkodër siç do shkojmë në çdo qytet për ta fituar ndeshjen”, tha Mema.

Ndeshja në “Selman Stërmasi” ishte një maratonë, pasi në pjesën e parë ndodhi defekt në sistemin e ndriçimit, për të cilin u deshën 40 minuta që të rregullohej, madje pjesërisht, dhe ndeshja u luajt me ndriçim jo të plotë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono