Poeti nga Devolli që shkruan në dialektin gegë

21:30 | 07/06/2019

I ftuar mbrëmjen e sotme në “Provokacija” ishte poeti Demir Gjergji. Ai së fundmi ka nxjerrë edhe librin me poezi “Pjergulla në kupë”. Njëra ndër poezitë e librit që lexoi Mustafa Nano ishte e shkruar në gegërisht. Poeti vetë është me origjinë nga Devolli, por ka një simpati të brendshme për dialektin e gegërishtes.

“Është bërë modë sot dhe shkruajnë shumë në gegërisht. Si duket është një simpati e brendshme për të folurën gege apo ajo trysnia që kemi pasur për ta huazuar gegërishten tonë të bukur të florinjtë. Kjo poezi më ka ardhur kështu dhe jo për të thënë se unë di të shkruaj gegërisht. Sidomos më ka tërhequr fjala “dhandërr” në gegërisht. Unë jam toskë devolli me gjak ndërsa me banim jam në Durrës”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono