“Po përdorin një armë të re”: Ambasadori i Iranit publikon foto nga kampi i MEK në Shqipëri

16:41 | 21/10/201916:410

Ambasadori iranian në Londër, Hamid Baeindinejad, ka postuar në Twitter një foto, ku thotë se si po punohet nga organizata e muxhahedinëve në Shqipëri për të manipuluar opinionin publik.

“Kjo foto është zbuluar së fundmi në organizatën MEK në Shqipëri. Shumë prej anëtarëve civilë të organizatës kanë adoptuar armë të reja. Ndër to janë edhe këto superkompjutera, me anë të të cilave po përpiqet të manipulohet opinioni publik”,  shkruan Baeedinejad.

 

Në Shqipëri janë strehuar rreth 3 mijë muxhahedinë. Muxhahedinët iraniane është një lëvizje opozitare në mërgim, që synon rrëzimin e republikës islamike të Iranit.

Ajo njihet ndryshe me emrin MEK. Lëvizja u themelua në vitin 1965 nga një grup studentësh të majtë dhe qëllimi ishte të rrëzonin Shahun e Iranit. Kur Shahu u rrëzua, nisi një përplasje tjetër: mes muxhahedinëve dhe fondamentalistëve të Ajatollah Khomeinit që morën pushtetin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono