“Po na vdes njeriu”, banori në çadër sherr me mjeken në Korçë

17:30 | 05/06/201917:300

Në ditën e pestë pas tërmeteve që tronditën disa fshatra të Korçës, situata vijon të paraqitet e vështirë, pavarësisht ndihmës së strukturave shtetërore. Banorët ankohen për shërbimin e ekipit mjekësor dhe ushqimet.

Një banor i Qafëzezit po debaton me mjekët e zonës pasi pretendon se nuk ka marrë ndihmën e shpejtë nga ekipi mjekësor.

Mjeket thonë të kundërtën.

Familjet që jetojnë në çadra ose në ambiente të tjera të përshtatura për strehim ankohen se ushqimet u vijnë në pako dhe nuk mund t’i gatuajnë.

Banoret thonë se kjo situate nuk mund të vazhdojë gjatë.

Në Qafzez janë 19 shtëpi të pabanueshme dhe 71 të dëmtuara lehtë nga tërmeti i pesë ditëve më parë.

Mesditën e së mërkurës Kryeministri Edi Rama ishte në një tjetër zonë të prekur nga tërmetet në fshatin Floq. Rama takoi banorët të cilët janë strehuar në çadrat e emergjencave civile./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono