Po ikte për Gjermani, arrestohet në aeroportin e Prishtinës, politikani i PDK-së

22:13 | 14/12/201922:130

Ish-kryetari i komunës së Kaçanikut në Kosovë, Xhabir Zharku është arrestuar nga policia teksa po nisej për Gjermani. Hardinaj ka deklaruar se Zharku është arrestuar në aeroportin e Prishtinës.

“Zharku është arrestuar duke shkuar në Gjermani në një gëzim familjar, arrestimi është bërë nga Policia e Kosovës në aeroportin e Prishtinës”, ka konfirmuar Haradinaj.

Më tej ka sqaruar se çështja për të cilën akuzohet daton që nga viti 2010. “Është arrestuar për një vepër, lënda e të cilës është hapur në vitin 2010”, tha Haradinaj.

Ndërsa zëdhënësi i policisë ka deklaruar se “sot, më 14.12.2019, Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit e Ferizajt, ka arrestuar një të dyshuar për përfshirje në veprat penale: ‘Keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar” dhe ‘Ushtrim i ndikimit’. Me akt-vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në paraburgim për 48 orë”.

Politikani nga radhët e PDk-së, Xhabir Zharku në vitin 2011 u dënua me tre vjet burgim për veprën penale të detyrimit dhe armëmbajtje pa leje. Pas konfirmimit të dënimit, Zharku u largua nga Kosova dhe për gati 5 vjet e gjysmë qendroi në arrati në Suedi.

Më 7 qershor të 2018, Xhabir Zharku u kthye sërish në Kosovë pasi paraprakisht Gjykata Themelore e Ferizajt, dega Kaçanik, nxori vendimin për ndalim të ekzekutimit të dënimit ndaj tij.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono