Të jemi gati për luftë: Gjenerali grek bën deklaratën e fortë

14:50 | 22/01/202014:500

“E vetmja mënyrë për të ruajtur paqen është që të jesh i gatshëm për luftë dhe ne duhet të përgatitemi për luftë” tha sot në Athinë Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Greqisë, Constantine Floros.

Ky i fundit foli për presionet që Greqia ka nga Turqia duke i quajtur ato “erëra arrogance që fryjnë mbi detin grek” duke thënë se sfida e ushtrisë greke është që të jetë e përgatitur për çdo rast, përcjell abcnews.al.

Greqia dhe Turqia janë duke u përplasur gjatë kohëve të fundit për pasuritë nëntokësore në Egje. Turqia ka filluar që të bëjë eksplorime në jug të Qipros me argumentin se vendi nuk mundet që të shfrytëzojë pasuritë pa marrë në konsideratë edhe Qipron Turke.

Sëfundmi Turqia ka lidhur edhe një marrëveshje me Libinë për hapësirën detare, gjë e cila ka shqetësuar shumë Greqinë dhe Egjiptin pasi ndërpret aksesin e grekëve në Egjeun jug-lindor dhe të egjiptianëve në egjeun qendror. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono