PM Rama makes truce for Xhaferllari and Vorpsi

15:03 | 16/11/201915:030

The Prime Minister announced a truce between him and Ilir Meta about the conflict in the Constitutional election, saying that he has nothing more to do about the stalemate for the chair divided between Marsida Xhaferllari and Arta Vorpsi.

The Prime Minister announced that on November 25, will present to Albanians his legal initiative against the bands he baptized as the CCC.

The government has lowers his weapons to the President of the Republic and does not want to participate in the debate anymore whether Arta Vorpsi or Marsida Xhaferllari would sit in the chair of the constitutional judge.

Rama is leaving it to the constitutional court to resolve the issue,announces that next step is against the bands that calls the CCC, “To seize what to seize. ”

He just give an ironic smile about the danger posed by the President.

Once again,is not responsible for Valdrin Peter or Agim Kajmaku. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono