Planifikuan të shpërthenin avionin, dënohen dy anëtarët e ISIS

08:20 | 20/09/201908:200

Dy vëllezër australianë janë dënuar në Australi sepse kishin planifikuar të shpërthenin një avion. Të dy personat dyshohet se janë të lidhur me Shtetin Islamik ISIS.

Mahmoud Khayat, 34 vjeç, synoi të rrëzonte avionin që fluturonte nga Sidnei në Abu Dhabi në korrik 2017, shrkuan tch, transmeton Klan Kosova. Vëllai i tij, Khaled Khayat, 51 vjeç, u shpall fajtor për të njëjtën vepër në maj.

Juria dhe vëndimin për dënimin e këtyre dy personave të enjten.

Plani i tyre dështoi kur çanta që mbante bombën u fut për kontroll të imtësishëm sepse ishte mbipeshë. /klankosova

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono