Plani për Kosovën i miratuar nga vendet e QUINT

13:53 | 12/05/2018

Mediat serbe kanë analizuar ato që janë cilësuar si pikat kryesore të planit të mbështetjes së integrimit ndërkombëtar ë Kosovës, i cili u miratua në Uashington nga vendet e Quint-it.

Pas miratimit nga vendet e Quint-it, (SHBA, Gjermania, Franca, Britania dhe Italia), të Planit të mbështetjes së integrimit ndërkombëtar të Kosovës, mediat serbe analizojnë ato që janë cilësuar nga Beogradi si 11 pikat kryesore. Plani I mbështetjes u miratua në Uashington dhe sipas mediave serbe, në pikat e miratuara është hartuar në mënyrë të detajuar plani i pavarësisë së plotë të Kosovës dhe ndarja e Serbisë dhe Rusisë.

Pika kryesore të “letrës së Ëashingtonit”, janë sovraniteti i plotë i Kosovës dhe anëtarësimi në Kombet e Bashkuara, pastaj presioni mbi të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Kosovën, dhe lobimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që të hiqen krejtësisht,  apo të mbyllen për opinion mbledhjet e rregullta Këshillit të Sigurimit për Kosovën.

Në letër theksohet edhe qëllimi për të shuar çdo nismë për ndarjen e Kosovës, marrja e çfarëdo kompetencash të mundshme ekzekutive të Bashkësisë së Komunave Serbe, pranimi i Kosovës në Interpol, UNESCO, Këshill të Evropës, Organizatën Botërore të Doganave, si dhe presionit ndaj vendeve të cilat mendojnë për të tërhequr njohjen e Kosovës.

Sipas medias serbe takimi i vendeve të QUINT-it  u mbajt në ditën e paradës ushtarake në Moskë, kurse disa detaje të këtij plani i ka zbuluar ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ndërsa disa paragrafe me të “vështira” kanë rrjedhur nga qarqet diplomatike.

Ai shpjegoi se autoritetet e Prishtinës kanë angazhuar një agjenci lobimi nga Francë, e cila udhëhiqet nga një ish-ministër i jashtëm francez, që ndihmon Kosovën të marrë më shumë njohje.

Më tej mediat serbe shkruajnë se lista e kërkesave, presiont ndaj Serbisë është zgjeruar pas paralajmërimit se bashkëpunimi mes Serbisë dhe Rusisë do të zgjerohet, sidomos në aspektin ushtarak, si rezultat i vizitës së presidentit Vuçiç në Moskë. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono