Plane për sulme në Shtëpinë e Bardhë, arrestohet i riu

11:24 | 17/01/201911:240

Pas një viti hetimesh agjentët e FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës arrestuan një 21-vjevcar të radikalizuar, i cili planifikonte të sulmonte Shtëpinë e Bardhë dhe Statujën e Lirisë.

Kishte si objektiv të sulmonte Shtëpinë e Bardhë, Statujën e Lirisë dhe ndërtesa të tjera federale në Uashington. Hasher Jalal Taheb, 21 vjeç, u arrestua nga agjentët e FBI-së në shtetin e Xhorxhias, në përfundim të një hetimi që zgjati një vit. Lajmi është konfirmuar nga mediat amerikane. I riu i cili ishte i radikalizuar, synonte të përdorte bomba artizanale  të përgatitura nga ai vetë, dhe raketa anti-tank për të kryer sulmet e tij.

Sinjalizimi i parë për rrezikshmërinë e tij u bë në Mars të vitit 2018, ku autoriteteve amerikane iu tha se Taheb ishte radikalizuar, kishte ndryshuar emrin dhe po planifikonte të udhëtonte jashtë vendit. Në muajt në vijim autoritetet arritën të vendosnin një raport komunikimi me Taheb, i cili dëshironte të shiste automjetin e tij për të mbledhur fonde në mënyrë që të shkonte në territoret e kontrolluara nga ISIS. Në 7 Dhjetor një agjent i FBI-së e takoi dhe Taheb i tregoi një hartë të krahut perëndimor të Shtëpisë së Bardhë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono