Pjetri: Në korrik përfundon regjistrimi i të gjitha lejeve të legalizimit

14:14 | 24/01/201914:140

Në korrik do të përfundojë i gjithë procesi i regjistrimet të lejeve të legalizimit. Njoftimin e bëri kryeregjistruesi i Republikës së Shqipërisë Valdrin Pjetri në analizën e punës së hipotekës së Tiranës.

Nisi si fushatë e qeverisë shpërndarja e çertifikatave për pronat e legalizuara. Viti 2019 do të shënojë përfundimit e regjistrimit të këtyre lejeve. Afatin e bën të ditur kryeregjistruesi  Valdrin Pjetri.

Zyra e regjistrimit të pasurive të paluajtëshme Tiranë ka shtuar shërbimet 24 orëshe për qytetarin dhe grupet e interesit në platformën fast track. Deri në muajin mars parashikohet të shtohen edhe rreth 10 nënshërbime të tjera.

Nuk do të vonojë dhe krijimi i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës njoftoi krryeregjistruesi i Republikës së Shqipërisë, e cila do të zgjidhë një herë e mirë shqetësimet që kanë qytetarët në trajtimin e pronave. Ky shërbim do të mundësohet nga një sportel i vetëm.

Një risi e kësaj zyre e nisur në vitin 2018 janë aktet e verifikimit.Para këtij viti qytetarëve u kthehej dosja me listën e dokumentacionit që qytetari duhet të plotësonte për të marrë shërbimin.

Ulja e numrit të ankesave, dixhitalizimi i regjistrit të pronave janë ende këtë vit në axhendën e punës së zyrës së regjistrimit të pasurive të paluajtshme Tiranë. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono