Pika doganore në Zogaj, do lidhë Shkodrën me Malin e Zi

17:35 | 03/12/2018

Vitin tjetër pritet të nisë investimi për ngritjen  e pikës kufitare në Zogaj të Shirokës. Kjo pikë do t’u mundësojë banorëve të lidhen me zonën e Malit të Zi, çka do të afrojë zhvillim në dy anët e kufirit.

Janë tre kilometra që lidhin fshatin Zogaj me fshatin Skje në zonën e Krajes në Mal të Zi. Për banorët e këtushëm hapja e pikës së kalimit kufitar është një mundësi e mirë për zhvillimin. Ata besojnë që jo vetëm Zogaj e Shiroka, por edhe zona e Krajës do të ndryshojnë.

Banorët: “Është e mirë se qarkullojnë njerëzit dikush ka biznes dhe ka të ardhme. E kanë më shkurt me ardh në Shkodër. Është afër”.

Godina e ish-Postës Ushtarake është e braktisur. Zogaj është një super vend i jashtëzakonshëm klimaterik.

Kohë më parë është njohur për vlerën kurative, për sherebelën, për ajrin e famshëm që përshtatet në mes Taraboshit dhe maleve të lartë, ku fillon Malësia e Shkodrës gjithmonë me DËborë.

Njerëzit prej kohësh kanë kërkuar lidhje liqenore me tranzit varkash si me molIn e Shkodrës dhe Shirokës, Zogajt dhe Vir Pazarit por edhe Hanit të Hotit.

 Gazetar i ABC News, Shkodër:  Simon Shkreli


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono