Petraq Kolevica nderohet me çmimin “Mjeshtër në arkitekturë”

16:49 | 31/10/201916:490

Shoqata e Arkitektëve të Shqipërisë ka nderuar Petraq Kolevicën me çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” ky është një  vlerësim për Petraq Kolevicën, si një ndër arkitektët me kontribute e vlera të mëdha në gjenezën e Arkitekturës Moderne Shqiptare të shekullit të XX.

Në hollin e Art Turbinës ku u mbajt edhe ceremonia u ekspozuan edhe disa prej projekteve të mjeshtrit të Arkitekturës.

Petraq Kolevica krahas kontributit në arkitekturë njihet edhe si figurë e vyer e kulturës shqiptare njohës i artit vizual, përkthyes i vyer i Letërsisë Botërore, poet dhe autor i disa librave edhe të karakterit biografik, ai është sot një ikonë shqiptare të shekullit të XX. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono