Përzhita: Komani zemra e qytetërimit arbënor

20:10 | 08/04/2019

Kërkimet dhe studimet e 5-vjeçarit të fundit në arkeologji faktojnë se Komani është zemra e qytetërimit arbnorë. Të dhënat e fundit mbi zonat arkeologjike në Shqipëri e Ballkan nga 133 arkeologë ndërkombëtare janë përmbledhur në botimin “Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”.

Komani mbetet një prej zonave më të veçanta të viteve të fundit në fushën e gërmimeve dhe studimeve arkeologjike të kryera në këtë zonë. Tashmë është e dëshmuar me fakte se këtu janë edhe rrënjët e Arbërit, këtë e konfirmon edhe arkeologu dhe drejtori i Institutit të Arkeologjisë Luan Përzhita.

Kjo periudhë po kërkohet edhe në qendra të tjera thekson, Përzhita. Kërkimi arkeologjik në territorin shqiptar dhe atë ballkanik, është përmbledhur në revistën “Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”, e cila botohet një herë në 5 vite dhe ku janë të dëshmuara risitë dhe objektet e zbuluara. Ky botim është në 3 gjuhë italisht, anglisht dhe frëngjisht.

Në konferencën shkencore kanë marrë pjesë rreth 133 studiues nga gjithë bota , për herë të parë konferenca ndërkombëtare u zhvillua në Shqipëri dhe jashtë territorit të Francës prej ku mbahet prej më shumë se një dekadë. Studimet përfshijnë periudhat e hershem, duke vazhduar në mesjetë dhe periudhën e Bizantit./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono