Përvjetori i masakrës së Srebrenicës përkujtohet edhe në Beograd

16:35 | 12/07/2018

Disa aktivistë serbë kanë nderuar viktimat e Srebrenicës në një shesh të Beogradit. Por kundër tyre kanë manifestuar disa aktivistë të tjerë që nuk pranojnë numrin e viktimave.

Në një shesh dy grupe, njëra për të ndëruar viktimat e Srebrenicës dhe tjetra për të mohuar ato.
Aktivistët për të drejtat e njeriut ndezën qirinj në mbrojtjen e policisë. Të tjerët thonë është gënjeshtër.

Politika zyrtare ka nderuar viktimat e masakrës ndaj myslimanëve dhe nuk ka penguar kujtimin. Por  pa shumë zhurmë dhe pa deklarime në 23-vjetorin e saj.

Përfaqësuesit e shoqërisë civile thonë se është e nevojshme të ketë debat mbi të shkuarën.

Marko Milosavljeviç, nisma e të rinjve për të drejtat e njeriut:
“Kujtimi duhet të mbështetet me gjykimin e autorëve dhe kjo për krimet e luftës nuk ndodh në Serbi. Luftërat për Serbinë e madhe i kanë sjellë dëmë shtetin tonë dhe duhet pranuar atë që ka ndodhur në mënyrë që të mos kemi mur heshtjesh. Ne duam debat për të shkuarën”.

Shumë kërkojnë drejtësi për viktimat serbe dhe shënimi i përvjetorit në Serbi nuk ka shumë mbështetje të madhe. Kuvendi serb ka miratuar një rezolutë vite më parë për të dënuar krimin./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono