Persona të maskuar qëllojnë me breshëri ndaj protestuesve, 18 të vdekur

10:21 | 29/10/201910:210

Të paktën 18 të vdekur dhe 865 të plagosur është rezultati i të shtënave me breshëri nga persona të maskuar gjatë protestave në Karbala të Irakut.

Autoritetet dyshojnë se bilanci mund të jetë më tragjik pas të shtënave nga persona të paidentifikuar.

Irakianët kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër qeverisë së kryeministrit Adel Abdul Mahdi dhe elitës politike që ata e konsiderojnë të korruptuar.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve që nga fillimi i trazirave në 1 tetor është të paktën 250 njerëz.

Të hënën, Iraku vendosi gjendjen e shtetrrethimit pasi studentët e shkollave dhe të universiteteve u bashkuan në protestat antiqeveritare.

Iraku ishte dëshmitar i një fundjave të përgjakshme në të cilën të paktën 74 njerëz u vranë dhe më shumë se tre mijë u plagosën.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono