Përshtypjet e vizitorëve në muze

15:57 | 09/07/201915:570

Kamera e ABC News sjell mesazhet e lënë nga vizitorët e thjeshtë dhe personalitetet në librat e përshtypjeve në Muzeun Historik Kombëtar dhe muzeun “ Shtëpia e Gjetheve “. Vizitoret përveç vlerësimeve, ka raste që japin sugjerime për ndryshim datash apo mbiemra te vene gabim. Drejtuesit nga ana tjetër thonë se këto shënime i marrin për bazë për të përmirësuar.

Njohja më e shpejtë me historinë e një vendi mbetet muzeu. Ndaj në sezonin veror numri i vizitorëve gjithnjë rritet. Por kësaj here ju ofrojmë impresionet shkruar prej tyre në librin e përshtypjeve.

Shënimet e tyre janë nga më të ndryshmet, vlerësuese prekëse kryesisht për periudhën e komunizmit, por nuk mungojnë edhe sugjerimet, apo historitë personale si kjo e rrëfyer nga ish e fejuara e piktorit Edison Gjergo.

Në librat e personaliteteve, nuk mungojnë shënimet nga figurat politike, ish-kryministri Fatos Nano, Sali Berisha si dhe diplomatë të huaj dhe delegacione, ku mesazhet e tyre janë kryesisht kortezhe, ndërsa vizitorët e thjeshtë janë më të sinqertë.

Së fundmi muzeu i gjetheve u vizitua edhe nga ish-presidenti i Francës Sarkozy. Muzeu historik kombëtar ka menduar që në 100 vjetor të këtij institucioni, këto libra kujtimesh do i përmbledhë në një libër.

Shumë prej librave të përshtypjeve i përkasin arkivit të shtetit për ruajtje./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono