Përshkallëzohen tensionet Kroaci- Serbi pas incidentit me flamurin

10:43 | 25/04/2018

Djegia e flamurit kroat nga lideri i radikalëve serbë Vojisllav Sheshel në Beograd, ka bërë që delegacioni kroat, të ndërpresë menjëherë vizitën në Serbi dhe paralajmërojë për një reagim të ashpër si pasojë e këtij provokimi.

Përshkallëzohen tensionet mes Serbisë dhe Kroacisë pas incidentit që ndodhi gjatë vizitës së delegacionit kroat në Beograd. Djegia e flamurit kroat nga lideri i radikalëve serb ka shkaktuar zemërimin e Zagrebit zyrtar dhe jo vetëm. Sipas revistës serbe “Alo” Beogradi po merr në konsideratë për të ndaluar hyrjen në Serbi të kryeministrit kroat Andrej Plenkovic, ministrit të Mbrojtjes Tomo Medved dhe deputetit kroat Miro Bul.

Në fakt gjatë vizitës së delegacionit kroat në Beograd, kryeradikali serb, Voisllav Sheshel, dogji flamurin e shtetit fqinj dhe ofendoi zyrtarët nga Kroacia. Menjëherë pas këtij incidenti delegacioni kroat vendosi të ndërpresë vizitën në vend duke u kthyer në Zagreb, pas asaj që u konsiderua një provokim I qartë nga pala serbe.

Ndërkohë Zagrebi zyrtar i ka ndaluar hyrjen në Kroaci ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandër Vulin, Beogradi zyrtar është duke përgatitur një listë me emrat e zyrtarëve kroatë, të cilëve do t’i ndalohet hyrja në Serbi. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono