Përplasjet në Bashkësinë Islame të Maqedonisë, ndikimi në zgjedhjet presidenciale

18:36 | 24/04/201918:360

Kreu i Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, paralajmëron se do t’i bëjë thirrje Komunitetit Mysliman për të bojkotuar raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Situata vjen pas përplasjes me Gjykatën e Shkupit, e cila ka vendosur që këtë bashkësi ta drejtojë një tjetër person.

Tensionet disavjeçare brenda Bashkësisë Fetare Islame apo keqpërdorimi i kësaj bashkësie fetare në fushatën zgjedhore për të ulur censusin në balotazhin e 5 Majit janë çështje që imponohen pas përplasjeve rreth kreut të ri të Bashkësisë Islame të Maqedonisë. Kreu i Bashkësisë Islame të Maqedonisë së Veriut mbrëmë pas një mbledhje të jashtëzakonshme të organit më të lartë të kësaj bashkësie bëri të ditur se qeveria aktuale punon kundër BFI-së, duke u kërcënuar se do të thërrasë pjesëtarët e komunitetit mysliman në Maqedoni të bojkotojnë rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Sulejman Rexhepi, kryetar i BFI të Maqedonisë: Të gjitha subjektet politike të proviencës islame nëse nuk e ngrejnë zërin tash, vota kurrë nuk kanë për të pasur prej popullit mysliman.

Përplasjet brenda BFI-së filluan kur një grup duke u thirrur në një vendim të Gjykatës Themelore në Shkup, pretendon se kryetar i këtij institucioni fetar është Skënder Buzaku.

Skënder Buzaku: Unë jam Skënder Buzaku, prijësi i Bashkësisë Islame. Në bazë të vendimit të gjyqit.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, Ministria e Brendshme, Komisioni për bashkësitë fetare dhe politikanët u distancuan nga këto ngjarje dhe përpjekjet për ndryshime në kreun e BFI-së. Në të kaluarën, Bashkësia Islame në Maqedoni kërkonte ndihmë nga autoritetet për tu ballafaquar me islamikët radikal, më pas duke akuzuar qeverinë se nuk ia kthen pronën e denacionalizuar, kurse pati akuza edhe se pushteti favorizon Kishën Ortodokse. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono