Përplasje Turqi-Kinë, Ankaraja kritikon Pekinin për kampet e ujgurëve

12:50 | 10/02/2019

Turqia dhe Kina janë përfshirë së fundmi në një përplasje diplomatike. Duke iu drejtuar qeverisë kineze, Ankaraja zyrtare ka kërkuar mbylljen e kampeve të përqendrimit për turqit ujgurë në veri-perëndim të Kinës. I irrituar, Pekini ka deklaruar se kërkesa është ndërhyrje në punët e brendshme.

Vdekja e një muzikanti të njohur nga radhët e minoritetit ujgur ka detyruar Turqinë t’i bëjë thirrje Kinës që të mbyllë kampet e burgimit. Artisti po kryente një dënim 8-vjeçar në rajonin Xinjiang, ku rreth 1 milion ujgurë mbahen në një kamp burgimi. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme turke thuhet se ata janë pre e torturave të njëjta me ato të një kampi përqendrimi.

Nga ana e saj Kina i ka konsideruar komentet e Ankarasë si “tërësisht të papranueshme”. Ujgurët janë një minoritet mysliman turqisht-folës në rajonin veri-perëndimor të Kinës, Xinjiang, që mbahet nën mbikëqyrje të rreptë nga autoritetet kineze. Gjuha e tyre ngjason me turqishten dhe në vitet e fundit një numër i konsiderueshëm ujgurësh janë larguar nga Turqia për në Kinë. Mbajtja e tyre në gjendje burgimi është kritikuar nga fare pak vende dhe kritikë. Analistët thonë se shumë prej tyre i druhen pasojave politike dhe ekonomike nga ana e Kinës.

Nuk është më sekret se mbi 1 milion turq ujgurë janë të ekspozuar ndaj arrestimeve arbitrare, torturave dhe manipulimit politik në burgje”, tha në një deklaratë për shtyp zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke Hami Aksoj. Ai theksoi se rikthimi i kampeve të përqendrimit në shekullin e XXI dhe i politikave agresive, në këtë rast të qeverisë së Pekinit ndaj turqve ujgurë, është një turp i madh për njerëzimin. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono