Përplasje Perëndim-Lindje në BE

22:33 | 19/10/201822:330

Vendet perëndimore të Bashkimit Europian po hyjnë në një epokë të re përplasjeje me vendet anëtare të lindjes. Shkak janë bërë ndërhyrjet që qeveritë e Rumanisë, Polonisë dhe Hungarisë kanë bërë në sistemet gjyqësore përkatëse, që zhbëjnë reformat e investuara nga Brukseli para anëtarësimit.

Përplasja mes qeverisë dhe gjyqësorit në Rumani ka arritur në pikën kur rrezikon të vërë përballë Bashkimin Europian dhe anëtarët e tij lindorë për respektimin e standardeve demokratike. Ministri i Drejtësisë, Tudorel Toader ka deklaruar se së shpejti do të vendosë për fatin e prokurorit të përgjithshëm, një figurë e rëndësishme në luftën kundër korrupsionit, e vlerësuar nga Brukseli për ekspozimin e rasteve të profilit të lartë, përfshirë atë të kryetarit të partisë Social Demokrate, Liviu Dragnea. Augustin Lazar mbikëqyr rreth 2 mijë e 500 prokurorë, përfshirë njësinë kundër krimit të organizuar dhe atë të anti-korrupsionit. Nëse Toader vendos të nxisë shkarkimin e Lazar, atëherë për prokurorinë rumune do të jetë fundi i një epoke. Më herët gjatë vitit, shefja e njësisë anti-korrupsion u shkarkua, ndërsa shefit të anti-krimit i ka skaduar mandati. Qeveria argumenton në qëndrimin e saj se dy njësitë kanë shkatërruar jetët e personave të pafajshëm. Në muajt e fundit Dragnea, të cilit iu ndalua marrja e postit të kryeministrit për shkak të një dënimi, ka hartuar në muajt e fundit një sërë draftesh për ndryshimin e Kodit Penal. “Ekziston rreziku që gjërat të lëvizin mbrapsht, në një mënyrë që do të dëmtojë jo vetëm demokracinë rumune por edhe rolin e këtij vendi si anëtar i BE-së”, ka deklaruar zëvendës presidenti i Komisionit Europian, Frans Timermans. Por Rumania nuk është i vetmi vend me të cilin Brukseli po përballet në fushën e drejtësisë. Shtete anëtare si Polonia dhe Hungaria kanë ndërmarrë nisma të ngjashme, që synojnë dobësimin e ligjit dhe të pozitës së prokurorëve ndaj rasteve të korrupsionit në politikë. Kjo ka bërë që diplomatët europianë në këto vende të propozojnë sanksione dhe sipas mediave, reagimi i parë do të shihet me rastin rumun. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono