Përplasje në Prishtinë mes anëtarëve të PD e manifestuesve

19:00 | 17/06/201919:000

Anëtarë të stafit të sigurimi të Partisë Demokratike të Kosovës janë përplasur fizikisht me anëtarët e shoqërisë civile të cilët në mënyrë simbolike po kundërshtonin projektligjin për financimin e partive politike.

Marshi i shoqërisë civile kundër projektligjit për financimit e partive politike nuk përfundoi sic e kishin planifikuar.

Aktivistët e shoqërisë civile janë përballur me sigurimin e Partisë Demokratike të Kosovës, pasi këta të fundit nuk i lejuan t’i vendosin posterat sikurse ndodhi në partitë tjera.

Ismet Kryeziu nga KDI-ja kërkoi nga kryetari i kësja partie i cili njëherësh është kryetar i Kuvendi Kadri Veseli përgjegjësi për dhunën e sigurimit të kësaj partie ndaj shoqërisë civile.

Ky aktivitet zhvillohet në kuadër të fushatës së 100 organizatave të shoqërisë civile, për kundërshtimin e miratimit të Projektligjit për Financimin e Subjekteve Politike. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono