Përplasje mes policisë dhe studentëve të Fakultetit të Drejtësisë

18:17 | 11/01/201918:170

Bojkot të mësimit dhe përplasje me forcat e rendit u shoqërua protesta e së premtes nga studentët e Fakultetit të Drejtësisë. Të hënën pritet të merret vendimi nga Këshillat Studentore nëse do të vijojë me bojkot apo do të rikthehen nëpër auditore.

Rrerth 200 studentë të Fakultetit të Drejtësisë u izoluan brenda ambienteve të këtij institucionit arsimor edhe në ditën e dytë të bojkotit.  E njëjta formë proteste, duke bllokuar dyert dhe korridoret me banka. Për disa orë punonjës së rendit dhe ato të policisë private ndërhynë për të shpërndarë studentët brenda fakultetit, por përpjekjet tyre rezultuan të kota.

Pati edhe tension. Studentë të Fakultetit të Shkencave të Natyrës hynë me forcë duke shkallmuar derën e jashtme, për t’iu bashkuar protestuesve të tjerë që qëndorjnë për gati dy ditë të ngujuar në sallën e nr. 202. Bojkoti do të vazhdojë deri në plotësimin e plotë të kërkesva.

“Do rrinë brenda fakultetit. Universiteti është i studentëve dhe ata do rrinë brenda fakultetit derisa të plotësohen 8 pikat, jo llafe”.

“Shumica e studentëve nuk marrin pjesë në mësi, kanë bojkotuar auditoret, kanë bojkotuar dekanët, kanë bojkotuar çdo gjë. Kjo do të vijojë deri në marrjen e një përgjigje përfundimtare për kërkesat që ne kemi dërguar”.

Kishte edhe nga ata studentë që kërkojnë të përshkallëzohet protesta.

“Janë izoluar të gjitha hyrje, dritaret deri në katin e tretë që në mëngjes. Nuk do lejojmë forcat e policisë që të hyjnë brenda pasi është e kundraligjshme. Ne jemi të gatshëm që të arrestohemi të gjithë dhe të gjithë sëbashku të shkojmë drejt komisariatit.”

“Hyrja e policisë bëhet me anë të kërkesës së titullarit të dekanit, pra titullarit të institucionit. Kanë përdorur dhe dhunë. Ka studentë të dhunuar, që kanë denoncuar”.

Në kohën kur situata ishte e agravuar, Dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, gjatë një deklarimi për mediat pohoi se ambientet e brendshme të fakultetit janë uzurpuar nga studentë që nuk u përkasin fakulteteve tona.

“Sot unë jam shumë i shqetësuar, personalisht. Rektorati është shumë i shqetësuar si organ që në Fakultetin e Drejtësisë ambientet janë të bllokuara dhe në to nuk ka vetëm studentë të fakultetit tonë, por edhe persona që nuk kanë lidhje me Fakultetin e Drejtësisë”, tha ai.

Hoxha foli edhe për praninë e policisë në fakultet, ndërsa tha se kauza e studentëve është e drejtë.

“Nuk kam lejuar që të konfrontohet, jo e shtetit, por policia private që ka kontratë me Universitetin e Tiranës me studentët dhe kam marrë nga studentët sigurinë që ata do lironin ambinetet e katit të parë, do bënin të mundur që të ktheheshin shërbimet”, u shpreh ai.

E hëna e datës 14 Janar sipas studentëve do të jetë dita e vendimtare. Sipas tyre do të vendoset nga Këshillat Studentore nëse do të vijojë me bojkot apo do të rikthehen nëpër auditore./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono