Përplasje brenda PDK, dorëhiqen ministrat që shoqëruan Thaçin në Ujman

11:46 | 03/10/201811:460

Prej ditësh brenda radhëve të Partisë Demokratike të Kosovës ka pasur përplasje të forta që kanë rezultuar me dorëheqjen e tre ministrave të kësaj partie. Sipas mediave kosovare çdo gjë vjen si pasojë e mosmarrëveshjeve mes presidentit Thaçi dhe kryetarit të parlamentit Veseli.

Tek disa ministra të Partisë Demokratike të Kosovës duket se ka më shumë ndikim presidenti Hashim Thaçi se sa kryetari i kësaj partie Kadri Veseli. Për këtë arsye kryetari i parlamentit po planifikon zëvendësimin e tyre.

Kreu i PDK-së ende nuk e ka pranuar dorëheqjen e ofruar nga ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, i cili të shtunën së bashku me ministrin e Financave Bedri Hamzën shoqëroi presidentin Thaçi në vizitën në liqenin e Ujmanit, vizitë kjo e kritikuar nga Kadri Veseli.

Në këtë mënyrë sipas analistëve në Kosovë, po rrezikohet dhe qëndrueshmëria e qeverisë së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Pas tre ministrave që kanë dhënë dorëheqje në një vit qeverisje, para pak ditësh dha dorëheqjen edhe ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, nga radhët e PDK-së.

Mediat kosovare raportojnë se përveç Tahirit, janë paralajmëruar edhe dy dorëheqje të tjera në ditët në vijim, pikërisht nga dikasteret që drejtohen nga PDK-ja. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono