Përmbytet Bazilika e “Shën Markut” në Venecia

18:35 | 13/11/201918:350

Autoritetet flasin për përmbytjen më të madhe të 50 viteve të fundit – Bazilika e Shën Markut u përmbyt për herë të 6-të në 1200 vjet.

Venecia është në gjendje të jashtëzakonshme, pas përmbytjes më të madhe që ka ndodhur në këto 50 vitet e fundit. Ujërat arritën në 1.87 metra.  Rekordi i mëparshëm ishte në vitin 1966, kur ujërat arritën në lartësinë e 1.98 metra. Sipas agjencisë ANSA sot, një përmbytje e re pritet edhe në ditët në vazhdim.

Moti ishte aq i egër, sa përfshiu qytetin të martën pasdite, dhe përmbyti edhe Bazilikën e Shën Markut për herë të 6-të në 1200 vjet.

Një anëtar i këshillit kishtar tha se, nga të 6-të përmbytjet, katër kishin ndodhur vetëm në 20 vitet e fundit.

Por çfarë ndodh kur shënohet një baticë prej 155 centimetrash?

Në një rast të tillë, pjesa më e madhe e qytetit mbulohet nga uji, edhe pse disa zona me akses publik mbeten të hapura.

Kapërcimi i nivelit në një metër e gjysmë, do të krijonte një gjendje vërtet shumë e rëndë, thonë autoritetet. Një situatë e tillë u shënua në 1966, kur uji mbërriti në 195 centimetra, çka në atë kohë u cilësua si një “event biblik”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono