Përmbyset trageti në liqenin Viktoria, disa qindra të humbur

22:30 | 20/09/201822:300

Disa qindra persona konsiderohen të humbur pasi një traget u përmbys teksa lundronte në liqenin Viktoria të Tanzanisë. Një zyrtar vendas ka deklaruar paraprakisht është konfirmuar vdekja e 5 personave, ndërsa 102 të tjerë janë shpëtuar; por në mjetin lundrues ndodheshin mbi 400 vetë.

Trageti u përmbys kur ndodhej pranë bregut mes ishujve Ukora dhe Bugolora. Banorët kanë bashkuar forcat me ekipet e shpëtimit dhe po marrin pjesë në operacionet e kërkimit. Aksidentet janë të zakonshme në liqenin më të madh të Afrikës, ku mjetet lundruese nisen të tejmbushura me njerëz. Mbi 800 persona humbën jetën në vitin 1996 kur një traget u përmbys, duke shënuar tragjedinë më të rëndë detare të shekullit të kaluar./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono