Përmbyset situata politike në Kosovë në favor të LDK, Isa Mustafës i shtohen 3 deputetë

22:05 | 10/01/202022:050

Teksa Levizja Vetëvendosje dhe LDK nuk po bien dakord për formimin e qeverisë së re, situata politike në Kosovë është përmbysur, në favor të partisë “Lidhja Demokratike e Kosovës”.

Mediat në Kosovë shkruajnë se partisë së Isa Mustafës pritet t’i bashkohen edhe tre deputetë.

Në këtë mënyrë, LDK-ja do të jetë grupi më i madh parlamentar në Kuvendin e Kosovës, me 31 deputetë.

Ndërsa, Lëvizja “Vetëvendosje”, do të dalë në vendin e dytë. Në zgjedhjet e 6 tetorit, partia e Albin Kurtit ka fituar 29 vende në legjislativ.

Por, Lëvizjes Vetëvendosje iu bashkua deputeti i Partisë Egjiptiane Elbert Krasniqi, duke e çuar në 30 numrin e deputetëve të kësaj partie./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono