Përleshje me ushtrinë izraelite, 15 palestinezë të vrarë e mijëra të plagosur

22:52 | 30/03/2018

Të paktën 15 manifestues palestinezë janë vrarë të premten në përleshjet e dhunshme me ushtrinë izraelite, përgjatë barrierës mbrojtëse mes Gazës dhe shtetit hebre. Lajmin e bën të ditur Ministria e Shëndetësisë e Rripit të Gazës, e cituar nga agjencia palestineze “Maan”, që flet edhe për 1.200 të plagosur.

Manifestimi ishte organizuar nga lëvizja islamike Hamas për të përkujtuar marrjen e tokave të pronarëve arabë nga Izraeli. Ushtria izraelite deklaroi më herët se ishin rreth 17 mijë manifestuesit që hidhnin ndaj trupave të saj bomba molotov dhe gurë, duke i detyruar të përgjigjen me mjete për shpërndarjen e turmës dhe duke qëlluar nxitësit e dhunës. Për shtetin hebre, është lëvizja e Hamasit ajo që vë në rrezik jetët e civilëve duke i përdorur për qëllime terroriste dhe për gjithçka që i leverdis asaj./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono