Përkeqësohet moti, sërish gjendje alarmante në Venecia

07:12 | 17/11/201907:120

Venecia do të përballet me më shumë reshje shiu, pas përmbytjeve të javës që po lëmë pas.

Meteorologët parashikojnë mot më të stuhishëm, ndërsa shkollat do të qendrojnë të mbyllura.

Pavarësisht kësaj, shumë muze dhe vende turistike do të hapen përsëri për publikun, duke përfshirë edhe Palazzo Duchale.

Sipas të dhënave nga autoritetet, niveli i ujit ka arritur në 120 cm.

Në këtë nivel, sheshi “Shën Marku”, ku ndodhet dhe Palazzo Duchale mbetet i përmbytur, pasi është pika më e ulët e Venecias.

Kjo është konsideruar si përmbytja më e madhe në Venecia në 50 vitetet e fundit. Ndërkohë, bashkia ka hartuar edhe planin për dëmshpërblimin.

Sipas ANSA, urdhri parashikon një rimbursim të parë prej 5 mijë eurosh për individët privatë dhe 20 mijë euro për ndërmarrjet, sipas skemës së treguar nga Kryeministri Conte.

“Venecia do ta kapërcejë edhe këtë. Si një atlet që pëson një dëmtim serioz dhe më pas çohet përsëri”, tha kryetari i Venecias, Luigi Brugnaro./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono