Përgjaket dasma

14:20 | 18/08/201914:200

Një bombë ka shpërthyer në një dasmë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë 63 persona dhe plagosur mbi 180 të tjerë. Dëshmitarë nga vendi i ngjarjes kanë deklaruar për BBC se sulmi u krye nga një atentator vetëvrasës.

Shpërthimi ndodhi në një zonë në perëndim të qytetit, e banuar kryesisht nga myslimanë shiitë. Guerrilasit talebanë mohuan përgjegjësinë e sulmit, që nuk është marrë përsipër nga asnjë grup tjetër.

Por myslimanët sunitë, përfshirë talebanët dhe Shtetin Islamik, i kanë vënë shpesh herë në shënjestër minoritetet shiite në Afganistan dhe Irak. Ministria e Brendshme afgane konfirmoi bilancin e viktimave disa orë pas ngjarjes.

Ndërkohë, foto të publikuara në rrjetet sociale tregonin trupa të shtrirë mes tavolinave e karrikeve të kthyera përmbys. Në dasmat afgane ka zakonisht shumë të ftuar që mblidhen në salla të mëdha, ku burrat festojnë të ndarë nga gratë dhe fëmijët./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono