Përfundon Panairi i Librit në Fier

15:06 | 14/05/201815:060

Akademikët Ali Aliu, Shaban Sinani e poeti Sadik Bejko triumfojnë në çmimet e Panairit Kombëtar të Librit në Fier. Edicioni i pestë i evenimentit mbi librin i hapur prej disa ditësh në qytetin myzeqar, u kurorëzua me ndarjen e çmimeve.

Çmimi për librin kritik më të mirë shkoi për akademikun Ali Aliu me “Urtia e fjalës”. Çmimi për studimin monografik më të mire iu dha akademik Shaban Sinanit, për librin ‘Hieronymi në botën arbëreshe”.

Sadik Bejko u vlerësua për librin poetik më të mire “Këngë të Solomonit”. Po një tjetër çmim në poezi shkoi në Kosovë për Ismail Sylën për librin “Atdheu im i ngrysur”.

Ndërkohë, e reja e talentuar po nga Kosova, Erinë Rrahmani triumfoi me cmimin për librin më të mirë të letërsisë për fëmijë për librin ‘Ëndrra prej letre”.

Në këtë edicion u ekspozuan 5 mijë tituj librash nga autore të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, e treva të tjera shqipfolëse nga të cilët një mijë e 500 ishin të rinj.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono