Pentagoni konfirmon testimin e një rakete jo bërthamore
On Aug. 18, at 2:30 p.m. Pacific Daylight Time, the Defense Department conducted a flight test of a conventionally configured ground-launched cruise missile at San Nicolas Island, Calif. The test missile exited its ground mobile launcher and accurately impacted its target after more than 500 kilometers of flight. Data collected and lessons learned from this test will inform DOD's development of future intermediate-range capabilities.

14:56 | 20/08/201914:560

Kreu i Pentagonit Mark Esper konfirmoi se të dielën është testuar një raketë me rreze të shkurtër e cila kishte arritur objektivin pas më shumë se 500 kilometrash fluturim. Ai theksoi se testimi është vetëm reagimi i parë ndaj veprimeve të Moskës.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes konfirmoi testimin e një rakete me rreze të shkurtër, e cila ndalohej nga traktati për armët bërthamore që përfundoi pak kohë më parë pas tërheqjes së njëanshme të Uashingtonit.

Testi u krye të dielën e kaluar në ishullin e San Nikolas, pranë Kalifornisë. Pentagoni deklaroi se raketa e testuar doli nga hedhësi i vendosur në bordin e anijes dhe arriti objektivin pas më shumë se 500 kilometrash fluturim.

Raketa nuk ishte bërthamore dhe u lëshua nga një anije amerikane pranë bregu të ishullit, ndërsa të dhënat e mbledhura do të japin informacione për Departamentin Amerikan të Mbrojtjes për të ardhmen e një rakete me rreze mesatare.

Traktati INF ndalonte pikërisht këto lloj raketash, qoftë dhe bërthamore, në gjendje për të udhëtuar në një hapësirë nga 500 deri në 5500 kilometra. Por kreu i pentagonit, Mark Esper, kishte paralajmëruar se sapo të dilnin nga traktati Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të zhvillonin raketa tokë-ajër, si një reagim të parë ndaj veprimeve të Moskës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono