Pendarovski reagon ndaj akademikeve: Gjuha maqedonase dhe kombi maqedonas janë fakt

14:30 | 13/12/201914:300

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski reagoi ndaj akademikëve bullgarë të cilët mohojnë gjuhën maqedonase, duke thënë se gjuha maqedonase dhe kombi maqedonas janë fakt. “Gjuha maqedonase është fakt lingustik me dekada dhe dekada prapa dhe jo është vërtetuar edhe në nivel ndërkombëtar,” tha ai.

Qëndrimi i akademikëve bullgarë se nuk ekziston gjuha maqedonase është anakronik për shekullin 20 dhe shekullin 21 në të cilin jetojmë, deklaroi presidenti, maqedonas Stevo Pendarovski duke komentuar reagimin e Akademisë bullgare të shkencave (ABSH) ndaj Kartës për gjuhën maqedonase të ASHAM-it.

“Gjuha maqedonase dhe kombi maqedonas janë fakt. Gjuha maqedonase është fakt lingustik me dekada dhe dekada prapa dhe jo është vërtetuar edhe në nivel ndërkombëtar. mendoj se është e kotë të bisedojmë për diçka që është fakt i gjallë, fakt i njohur që e dinë të gjithë, jo vetëm tek ne dhe jo vetëm tek ata, e dinë në tërë botën”, deklaroi Pendarovski i pyetur gjatë Forumit rajonal të antikorrupsionit SELDI në Shkup.

Ai theksoi se edhe Marrëveshja e Prespës i referohet Konventës së KB-së të vitit 1979 në të cilën gjuha maqedonase është caktuar si një nga gjuhët në grupin e gjuhëve sllave dhe është e njohur ndërkombëtarisht./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono